Blog

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar? [2021 GÜNCEL]


Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

2021 de ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ne kadar? Çoğunlukla 18 yaş altı ehliyeti olmayan gençlerin aklına takılıyor. Genellikle araba sürme tutkunu olmaları yüzünden cezayla karşılaşabilirler. Bunun dışında 18 yaşını aşmış araba kullanmayı bilen ama ehliyeti olmayan kişilerinde en çok ceza yedikleri görülüyor. Ehliyetsiz araç kullanmada motor, araba veya tır fark etmeksizin hepsine ceza hükmü vardır. Tabi eğer hem ehliyeti olmayıp hem de aracın sahibi değilse ceza oranı yükselir. Böyle bir durumda hem araç sahibine hem de ehliyetsiz kullanan kişiye yazılır. Ehliyetsiz araç kullanmak toplum açısından tehlikelidir. Ehliyetsiz araç kullanma cezası nasıl ödenir ve nasıl taksitlendirilir? Gibi soruları da yanıtladığımız bu yazıyı sizin için hazırladık.

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası nedir? 

Ehliyetsiz araç kullanmanın 2021 yılında 2.699 TL cezası olacak. Eğer kişi araç sahibi değilse hem araç sahibine hem de ehliyetsiz araç kullanan kişiye 2.699TL yansıtılacak. Eğer ehliyeti yanında değilse ve bu durum ibraz edilemiyorsa 314 TL ceza uygulanacaktır. Kişi ikinci kez ehliyetsiz araç kullanıyorsa da aynı ceza tutarı uygulanır.

Ehliyetsiz Araç Kullanırken Kazaya Karışırsa Ne olur ? 

Ehliyetsiz araç kullanan bir kişi kaza karışıp sonucu ölüm veya yaralama durumu olursa sürücü hapis cezasına kadar ağır cezalar alabilmektedir. Bunun dışında kişiye para cezası da aynı şekilde uygulanır.