Blog

Araç Kiralama Vergiden Nasıl Düşülür


Araç Kiralama Vergiden Nasıl Düşülür

%20 İndirimli Bireysel ya da Şirket için araç kiralamak istiyorsanız TIKLAYIN

 

Araç kiralama özellikle şirketlerin araç ihtiyaçlarını gidermek için sıkça tercih ettiği bir yöntem. Sağladıkları birçok avantajın dışında kiralama tutarlarını vergiden düşüyor olmaları onlar için cezbedici bir seçenek oluyor. Araç Kiralama Vergiden Nasıl Düşülür sorusu da hayli popüler hale geldi. Her ne kadar vergi kısımlarını muhasebeciler vasıtasıyla yürütülüyor olsak da konu hakkında tam bilinçlenip kirala mı yoksa satın alma mı arasında gidip geliyorsanız sizlere ışık tutabiliriz.

Kiraladığınız ya da sahibi olduğunuz aracın beyin arızası gerçekleşirse çözümünü okumak için https://otoringo.com.tr/blog/arac-beyni-arizasi-nasil-anlasilir

Araç kiralama bedelini vergiden nasıl düşüyoruz?

 

Araç kiralama sistemi ile ilgili yasalarda net bir bilgi mevcut. Gelir Vergisi Kanunu 40. Maddesi içinde belirtilen tanım şu şekilde; “Kazançlar düşülecek giderler bendinde” ticari bir işletmenin kazanç elde etmek amacıyla kullandığı araçların amortisman bedelini dışında tutmak şartıyla ortaya çıkan bakım, onarım ve rutin giderleri kaydederek direkt giderden düşüp indirim hak talep edebiliyor.

Olayı somut bir şekilde örneklendirecek olursak... Diyelim ki siz her ay 3000+ KDV tutarında bir araç kiralamış olun. Size maliyeti yıllık olarak 36000+KDV ‘lik bir rakam oluşturacaktır. Bu durumda siz 36000+KDV’lik tutarın tamamını gider olarak kayıt altına aldırabilirsiniz.

Net rakamlar ile ifade edece olursak;

  • 3000 TL’nin %18’lik KDV’si olan yani 540 TL’yi her ay düzenli düzenlik olarak KDV’den düşerek kar edersiniz.
  • Ödediğiniz aylık 3000 TL tutarını gider yazmanızda devlete her yıl düzenli olarak ödediğiniz gelir vergisinden düşme şansınız olur. Bu oranın %20 olduğunu düşünürsek rakam açısından oldukça karı bir tablo çıkıyor.

Tabi ki bu işlemleri muhasebeciniz yasallaştırıyor. Rakam açısından vergiden düşmenin dışında aracın bakım, onarım, kask, muayene, trafik sigortası gibi ek giderlerine bir ödeme yapmadığınız için kar oranınız git gide katlanmış oluyor. 

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır öğrenmek istiyorsanız tıklayın

2019 yılında güncellenen kanun kapsamında limit olarak 4000 TL koyuldu. Bu rakamın üzerini vergiden ne yazık ki düşemiyorsunuz. Kiralamış olduğunuz araç 5000 TL olsa dahi, bunun en fazla 4000 TL’lik tutarını gider olarak düşebileceksiniz. İlgili madde yalnızca “binek” araçlar kapsamaktadır. Ticari araçlar kapsam dışı tutuluyor. Siz yük taşımak amacı ile herhangi bir mini ya da büyük ticari araç kiralamışsanız çıkan rakamın tamamını gider olarak yansıtmanız mümkündür.