Blog

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?


Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Her ne kadar olmasını hiç istemesek bile ne yazık ki trafik kazaları ülkemizde günden güne artış gösteriyor. Hasarın boyutuna bağlı olarak aracınızda bir takım değişen parçalar oluşuyor bu da satış aşamasında sizlere maddi zarar olarak geri dönüyor. İnsanlar fazlaca değişen ya da boyanan parçası olan bir aracı almaktan imtiyaz ediyor ve aracınızı ucuza satmak zorunda kalıyorsunuz. Emsallerinden daha düşük fiyattan satış işlemini gerçekleştirecek olmanız nedenle bir değer kaybınız oluşuyor ve bunu karşı taraftan talep etme hakkınız bulunuyor.

Araba, otomobil ve araç kiralama ile ilgili daha fazla yazı okumak istiyorsanız tıklayın

Hangi durumlarda değer kaybı isteme hakkım oluyor

 

  1. Kaza anında sonuca göre haklı olan taraf %100 siz olmalısınız. Eğer kusurluysanız hem suçlu olup hem de değer kaybı talebiniz bulunmuyor.
  2. Kaza tarihi itibariyle 2 yılı doldurmadan başvuru yapmanız gerekli. Aksi durumunda zaman aşımına uğrar ve bir hak talep edemezsiniz.

Eğer yukarıdaki iki şartı taşıyorsanız aşağıdaki parametreler göz önüne alınarak hak talep etmeniz mümkün.

  • Aracınızın üretildiği yıl
  • Geçmiş dönemde değişen parçalar ve hasarın büyüklüğü. (Daha önce kaputunuzun değiştiğini düşünelim, bu hasar nedeniyle tekrar kaput değişirse hak iddia edemezsiniz.)
  • Aracınızın hasar anındaki kilometresi
  • Aracınızın markası ve modeli. (100000 TL’lik araçla 500000 TL’lik aracın değişen parçaları aynı olsa da çıkan değer kaybı rakamı aynı olmayacaktır.)
  • Trafiğe çıkış tarihi

Eğer değer kaybı isteme hakkınız varsa aşağıdaki prosedürleri uygulayın.

 

Öncelikle vicdan yapmanıza gerek yok. Değer kaybınızı karşı taraf cebinden ödemeyecek. Onun Trafik Sigortasından alacaksınız. Birtakım formaliteler var. Eğer bunlarla uğraşmak istemezseniz herhangi bir avukata vekalet vererek %20 komisyon karşılığı işlemleri yaptırtabilirsiniz. Hayır, ben kendim yapacağım derseniz;

  • Bir eksper bularak değer kaybı raporu hazırlatın.
  • Sigorta ve varsa kasko poliçeniz.
  • Hak talep ettiğinize dair dilekçe

Aracınız üzerinde haciz varsa ya da bir gün haciz geldiğinde nasıl kaldırmanız gerektiğini bilmiyorsanız tıklayın

Bu üç evrakla karşı tarafında sigortasına başvuru yapmanız gerekli. Bırakacağınız iletişim bilgilerine en geç 15 GÜN içinde dönüş yapmak zorundalar. Size dönüş yaptıktan sonra ödeyeceğini bildirdikleri rakam beklentilerinizin altındaysa itiraz hakkını bulunuyor. Uzlaşma yöntemine gitmeye çalışın. Eğer sonuç alamazsanız mahkemeye gidip hakkınızı arayabilirsiniz. Bu prosedürle uğraşamayacağınızı düşünüyorsanız da profesyonel şekilde işlemlerinizi takip edecek bir avukat işinizi kolaylaştırabilir.