Blog

Araba Kapı Fitili Nasıl Yapıştırılır?


Araba Kapı Fitili Nasıl Yapıştırılır?

Kapı fitilleri kauçuk bir yapıdadırlar. Bu da şu demek ki çabuk dejenere olurlar. Mesela aracınızın lastikleri, kayış setleri de kauçuk bir malzemedir. Aracınızı sıfır alıp 4 yıl boyunca hiç kullanmasanız bile akü ve kayış setinin değişimi tavsiye edilir. Bunun nedeni tamamen kauçuk malzemeden yapılmış olması.

Kauçuk malzeme neden çabuk dejenere olur?

Otoringo olarak, yine çok aratılan çok merak edilen bir soruya cevap veriyoruz.

Bu arada kısa süreliğine aylık araç kiralama konusunda kampanyalarımız var, kaçırmayın!

Bu malzemeler ne yazık ki havaya fazla duyarlı. Sıcak & Soğuk hava değişimlerinden fazlasıyla etkileniyorlar. Plastik bildiğiniz gibi sıcakta büzüşür, soğukta da genleşir. Bu büzülüp genleşme sayıları fazlalaştıkça da elastiki yapısında bozumalar gerçekleşecektir. Bu bozulmalara bağlı olarak üzerinde kılcal çatlamalar meydana gelir ve akabinde yırtılmalar oluşur. Kapı fitilleri de benzer mantıkta. Aracın dışındaki soğuk ve içerden gelen sıcak havanın etkisiyle özellikle kışın yoğun bir tahribat oluşur. Bir süre sonra da ya durmadan yerinden çıkar ya da yırtılır gider. Tabi en ideali yenisi ile değiştirmek olsa da bir süre daha kullanımını sağlamak mümkün.

Çıkan ya da yırtılan kapı fitiline ne yapılabilir?

Kapı fitilinde iki ayrı deformasyon göze çarpar. Birisi ağzı bozulduğu için fitilin durmadan çıkması, diğeri ise sürtünmeler nedeniyle üzerindeki yırtılmalar ve buna bağlı olarak ta aracın içine su alması.

Bu arada aküsü biten araba nasıl çalıştırılır merak ediyorsanız tıklayın.

Çıkan kapı fitillerinin tamiri nasıl yapılır?

Eğer üzerinde yırtık yok ve devamlı yerinden çıkıyorsa çözüm biraz daha basit. Fitillerin uç kısmı kaporta ya temas ettiği sert alan zamanla yumuşadığı için fitil kendini yavaşça bırakır ve yerinden çıkar. Bu durumda pense yardımıyla fitile biraz daha hayat verebilirsiniz. Pense ile fitilin ağızlarını iyice sıkın, hatta gücünüzün yettiği kadarıyla bastırın. Malzeme sertleşeceği için kaportadan ayrılmayacak dolayısı ile de durmadan yerinden çıkmayacaktır. Hatta iç kısımdan çift taraflı bantlarla destekleme yapabilirsiniz.

Yırtılan kapı fitillerinin tamiri nasıl yapılır?

Yırtılan kapı fitillerinde tavsiyemiz değişimi. Değişimi yapmak istemez ve ille de tamir etmek isterseniz tabi ki bir yol var. Yırtık bölgeye bisikletçilerden temin edebileceğiniz Şam biyeli slikon vasıtası ile yapıştırabilirsiniz. Ya da yırtık alanı tamamen kesip, eski bir fitilin sağlam bölgesini alarak “yama” yapmanız da mümkün. Her iki işlemi de titizlikle uygulayın ki görünümü dışında aracın içine su girişine de engel olsun.